A baba életének első 3 hónapja. Mi történik?
Ez egy nehéz időszak, hiszen a baba próbál alkalmazkodni az anyaméh túloldalán lévő élethez, és a szülők is új szerepben találják magukat. Fedezd fel, hogy fejlődik a babád ezen időszakban.
A kisgyermek fejlődése 3 hónapos koráig
A kisgyermek életének első 3 hónapja nehéz időszak, hiszen az anyaméhben tapasztalt ingereket a gravitációval való küzdelem, az új, ismeretlen hatásokban bővelkedő környezet váltja fel. A szülők legfontosabb feladata ebben az időszakban a biztonság és a kényelem megteremtése a gyermek számára. A biztonságérzetet az alapvető élettani szükségletek kielégítése mellett befolyásolják azok a mindennapi tevékenységek, amelyeket a gyermek körül végzünk. Érdemes ezeket lassan, nyugodtan végezni, figyelve a baba reakcióját, a gondozást pedig a kisgyermek fejlődési szakaszához igazítani, hogy mindig jól érezze magát.
- hónapos baba
Az élete első hónapjában hanyatt fekvő baba nem tudja sokáig a középvonalban (az orrot és a köldököt összekötő vonalon) tartani fejét, így az a jobb vagy a bal orcáján fekszik. Egy gyerek ebben a korban nem képes egyedül irányítani a fej mozgását. Hasán fekve, lábai be vannak hajlítva, kezei pedig ebben a korban ökölbe görbülnek. A gyerkőc sokáig nem tud szemkontaktust sem teremteni velünk. hónap a baba életében
Életének második hónapjában néhány másodpercig már középen tudja tartani fejét a baba. Fekvő helyzetben figyeljük a lábak antigravitációs mozgásait, pl. ásást imitáló mozdulatokat. A gyermek feje legtöbbször még mindig aszimmetrikusan helyezkedik el (egyszer a jobb, egyszer a bal arcán). A gyerkőc elkezdi magát hason fekve az alkarjával támasztani, de könyöke továbbra is hátul helyezkedik el, a vállvonal mögött. Életének második hónapjában a baba tudatosan mosolyogni kezd.hónapos baba
Az élet harmadik hónapjában a baba feje legtöbbször a középvonalban helyezkedik el (az orr és a köldök egy vonalban van). Fekvő helyzetben elkezdi a gyermek kezeit összekulcsolni a mellkasa felett, illetve kezét a szájába is teszi. Képes szemeivel követni a játékot jobbról bal oldalra és fordítva, háton és hason egyaránt. Hason fekve egyenesen előre és oldalra nézve képes irányítani a fejét, valamint könyökére támaszkodik, mely már egy vonalba kerül a vállal, a lábak pedig a padlón helyezkednek el. A kisgyermek ebben a korban már képes megfogni egy játékot, amelyet a kezébe adunk.
Hogyan segítsük a baba fejlődését?
Az első negyedévben az újszülöttek általában még nem érdeklődnek a játékok iránt. A szülő a legnagyobb öröm és "szórakozás" a gyermek számára. Érdemes ezért a babával már első napjaitól kezdve beszélni, énekelni neki, karokon hintáztatni és figyelni a reakcióját - mit szeret és mit nem. Egy újszülött számára a közelség kulcsfontosságú, és valószínűleg meglepő lesz, mennyire megnyugtatja őt az anya vagy apa puszta jelenléte. Ezért minél többet hordozd és öleld babádat, hiszen ez szükséges a fejlődéséhez, biztonságérzetének megteremtéséhez. Ne feledd azt sem, hogy a mozgás szabadságát korlátozó kütyükben, például babahintában ne hagyd a gyermeket hosszú ideig. Az itt eltöltött túl sok idő megnehezítheti a gyermek számára a következő fejlődési szakaszok elérését. A kisgyermek fejlődését támogatja például a padlóra helyezett puzzle szőnyeg. Kezdetben jó, ha a szülők végigkísérik a gyermeket a szőnyegen az ott tartózkodás teljes ideje alatt. 3 hónapos kor körül már vásárolhatunk a gyermeknek kontrasztos játékokat (fehér és fekete, fekete és piros), és fejleszthetjük figyelmét azzal, hogy a játékra összpontosít, és követi azt az egyik oldalról a másikra.
A cikk Ewa Kowalczyk „A 0-3 hónapos gyermek fejlesztése és gondozása” című írása alapján készült a „Gyermek fejlesztése és gondozása. Kis és nagy szívek ritmusában.” című e-könyvből.