Készülj fel az gyermekágyi időszakra

Mi az a gyermekágyi időszak, meddig tart, hogyan néz ki? Mi történik a testtel a szülés után? Most választ kap a leggyakoribb kérdésekre.

Mi az a gyermekágyi időszak?

A szülés utáni időintervallum körülbelül hat hét a baba születése után, amíg a nő teste visszatér a terhesség előtti állapotba. A hormonok és az érzelmek viharának megerőltető időszaka ez, amihez fizikai nehézségek is társulhatnak. Itt az ideje, hogy megismerkedj az apró emberkével, aki megjelent az életedben. Természetes, hogy nagyon nehéz lehet számodra. Előfordul, hogy egy újdonsült anya első hat hetének időszaka nagyon gördülékenyen telik, és nem érti, miért volt akkora aggodalom körülötte. Más nők azt mondják, hogy nem rendelkeztek elegendő információval a szülés utáni időszakról, és nagyon kellemetlen élményként emlékeznek rá. Ezért érdemes tudni, mi vár rád.

Érzelmek a szülés után

Ebben az időszakban extrém érzelmek kísérnek majd, de ne felejtsd el, hogy te is fontos vagy. Ugyanolyan fontos, mint a gyermeked. Emlékezz és vigyázz magadra, tanulj meg segítséget kérni. A szülés utáni első találkozás kisbabáddal örömlavinát válthat ki, azt érzed, hogy elönt az oxitocin. Az is megtörténhet azonban, hogy ránézel a babára, és nem érzel semmi különöset. Azon tűnődsz, hol van a nagy szerelem?! Ebben az időszakban természetesek a különféle, gyorsan változó érzelmek.

Test a szülés után

Meglepő lehet, hogy az anyukának a gyermek születése után is hasa marad, és a kismama ruhák jól jönnek a kórház elhagyásakor. Amikor megszületik a baba és a méhlepény, a méh "üresen" marad, és csak szép lassan kezd el tisztulni és zsugorodni. Ezt követően fogod csak látni, ahogy a hasad fokozatosan kezd eltűnni. A szülés utáni 3-6. hét környékén érdemes időpontot egyeztetni egy gyógytornásszal, és megnézni nem nyílt-e szét a hasizom. A műtét vagy császármetszés utáni seb is különös figyelmet és gondozást igényel. Érdemes óvatosan lemosni szappanos vízzel, és alaposan megszárítani. Ne felejtsd el, hogy ezen területeknek szellőzniük kell, így fontos a levegőzés biztosítása. A varratokat általában 6 nappal a baba születése után távolítják el.

Szoptatás a gyermekágyi időszak során

A szoptatás érzékeny téma. Egyes nők nem tervezik, és szülés után boldogan szoptatnak, míg mások vágyuk ellenére sem tudnak természetes úton szoptatni. Vannak olyan kismamák is, akik elhatározták, hogy szoptatnak, útjuk azonban meglehetősen rögös. Függetlenül attól, hogy melyik lehetőséget választod, ne feledd, hogy ez a saját döntésed, és mindenhogy te vagy a legjobb anya gyermeked számára. Előfodulhat, hogy a szülést követően a mell begyullad, mivel több tej termelődik, mint amennyire az újszülöttnek szüksége van. Ekkor az egyik stratégia az, hogy a babát mellre teszik az újdonsült anyuka kérésére, igényére tekintettel. Előtte érdemes pár perc meleg borogatást készíteni, vagy néhány perces zuhanyt venni. Az első hetekben fájhatnak vagy begyulladhatnak a mellbimbói. Egy speciális kenőcs, pl. lanolinos, és a mellek szellőztetése lesz ebben az esetben segítségünkre. Ha a félmeztelen mászkálás zavarba ejtő, akkor az ún. mellhéjak beszerzése segíthet. Etetések között helyezzük a melltartóba, így biztosítva a levegő keringését, aminek köszönhetően a mellbimbók gyorsabban gyógyulnak.

Kérdések a gyermekágyi időszakban

Ha kétségeink merülnek fel, ha nem tudunk valamit, nyugodtan kérdezzük meg a kórház személyzetét. A szoptatás kezdetén fontos konzultálni a helyes technikáról, és ellenőrizni, hogy a babánál esetlegesen fenn áll-e rövid szublingvális frenulum. Ha valakitől úgy érezzük, nem kapunk megfelelő választ, akkor nyugodtan kérdezzünk meg mást is. Az is előfordulhat, hogy megválaszolták a kérdésünket azonban nem teljesen értjük azt. Ilyen esetekben érdemes kérhetjük, hogy ismételjék meg a választ. Még ha úgy is tűnik, hogy a válasz nyilvánvaló, szülés után nehezebb a koncentráció és ez teljesen normális. Bátran kérj segítséget, és ne félj támogatást kérni.

Baby blues és szülés utáni depresszió

Abban az időszakban, amikor a tej termelődése elkezdődik, több könnyet, szomorúságot, haragot érezhetsz. Ez a 3. és 5. nap között megjelenő baby blues következménye. Egyes nőknél ez szinte észrevétlenül zajlik, másoknál sírás formájában jelenik meg, és néha több napig is eltart. Tudasd szeretteiddel, hogy esetleg te is átélsz ilyesmit. Ha a depressziós hangulat 2 hétnél tovább tart, ne félj segítséget kérni. A hosszan tartó szomorúság és további rossz érzelmek jelezhetik a szülés utáni depresszió megjelenését. Kedvezőtlen helyzet, de sokan nem veszik ezt észre, és szem elől tévesztik azt a nyomasztó kétségbeesést, amit egy újdonsült anya belül érez. Van, amikor hasznos lehet a terápia (gyermekkel együtt is részt lehet venni benne), néha pedig gyógyszeres kezelést kell bevezetni. Ilyenkor beállítják a gyógyszerek adagolását, és olyan készítményeket írnak fel, amelyek mellett lehetséges lesz a szoptatás.

A cikk Katarzyna Płaza-Piekarzewska „Anya, elég vagy” című írása alapján készült a „Gyermekfejlesztés és gondozás. Kis és nagy szívek ritmusában.” című e-könyvből. 

Lovela Baby Tanácsok

Az alábbi információk hasznosak lehetnek az Ön számára