A kisbabák leggyakoribb bőrbetegségei - mi okozza őket és hogyan kezelhetők?

Ismerje meg a leggyakoribb bőrbetegségeket és kialakulásuknak okait. Vajon elkerülhetők a megfelelő bőrápolással?

Az újszülöttek bőre jelentősen különbözik egy felnőtt bőrétől

A babák bőre az első három évben még rengeteget fejlődik, ami egyben azt is jelenti, hogy ezen idő alatt még nem funkcionál úgy, mint egy felnőtté. Az újszülöttek hámrétege ötször vékonyabb, mint egy felnőtté, ezért nem nyújtanak teljes védőréteget a test számára. A csecsemők bőrsejtjei ráadásul kevésbé szorosan helyezkednek el az idősebb gyermekekéhez vagy a felnőttekéhez képest. Ez tehát azt jelenti, hogy mind a külső tényezőkre, mind a kozmetikai és egyéb ápolási készítményekre vonatkozó áteresztő képessége magasabb bőrüknek, így az könnyebben sérülhet is.

Ez azonban még nem minden. Érdemes tisztában lenni a mindannyiunk bőrét borító lipid réteggel is. Ez olyan védelmet nyújt, amely megakadályozza a túlzott vízveszteséget, valamint szabályozza a bőr felszínére kerülő kozmetikai és ápoló készítmények, illetve a ruhák anyagából származó vegyszer maradványok felszívódását. Az egyensúly folyamatos fenntartása elengedhetetlen a bőrszövet rendeltetésszerű működéséhez és a komfortérzet meglétéhez. Mivel ez a lipid réteg az újszülött bőrének felszínén csak néhány hét elteltével alakul ki, így addig a regeneráció is sokkal lassabban zajlik.

Babákra jellemző bőrbetegségek

A gyermekbőrnek a tulajdonságai miatt szüksége van arra, hogy a szülők különös gondot fordítsanak rá. A babák körében azonban a bőrbetegségek meglehetősen gyakoriak, és sok esetben nem a gondoskodás hiánya okozza ezeket. Legtöbb esetben szerencsére nem veszélyeztetik a csecsemők egészségét vagy életét, viszont némi kellemetlenséget azért okozhatnak (égés, viszketés, bőrhámlás), ezért érdemes mielőbb megoldást találni rájuk és regenerálni a gyermek bőrét.

Újszülöttkori pattanások

A gyermekek körülbelül 20%-ánál jelenik meg, és általában spontán eltűnik körülbelül 6-12 napon belül. Ezek oka általában az anya testében zajló hormonális változásokra vezethetők vissza.

Hogyan kell gondoskodni a baba bőréről ilyenkor?

Konzultáljon orvosával a kiütések megjelenéséről annak érdekében, hogy kizárhassák az egyéb bőrproblémákat. Mossa meg a baba arcát meleg vízzel, majd óvatosan törölje szárazra.

Baba pattanások

Általában az első négy hetet követően jelennek meg a kis piros vagy fehér pattanások. Leggyakrabban a gyermek arcán fordulnak elő. Súlyosabb lefolyású lehet az újszülöttkori pattanásokhoz képest, és a fiúkat gyakrabban érinti. Oka a baba hormonrendszerének változásaira vezethető vissza.

Hogyan kell gondoskodni a baba bőréről ebben az esetben?

A pattanások gyakran spontán eltűnnek, kezelésként pedig elegendő a bőr meleg vízzel való mosása, majd óvatos szárazra törlése. A gyermekorvossal való konzultáció azonban ez esetben is javasolt.

Korpásodás vagy seborrheás dermatitis

A korpásodás olajos és sárgás kéreg vagy varasodás formájában jelenik meg, és bőrpírt okozhat. Általában a fejbőrön jellemző, de a test más részein is előfordulhat (szemöldök, fül, orr, nyak). Ezen elváltozások nem fertőzőek, és nem okoznak fájdalmat vagy viszketést.

Ekkor hogyan kell gondoskodni a baba bőréről?

A bőrön kialakult varasodás lágyításához hidratáló babamosakodót és természetes növényi olajat kell használni a mindennapi ápolás során. A korpás rétegeket nem szabad leszedegetni, mivel ez a bőrréteg elfertőződését okozhatja.

AD – atópiás dermatitis

Az AD vörös, száraz és viszkető fellángolás formájában jelenik meg a bőrön. Leggyakrabban az arcon, a nyak ráncain, a fülek mögött, valamint a térd és a könyök hajlataiban jellemzőek.

Hogyan kell gondoskodni a baba bőréről ez esetben?

A mindennapi rutin során bőrpuhító szerek használata ajánlott. Kerülje az olyan anyagokat, amelyek potenciálisan súlyosbíthatják a betegséget. A baba bőrével közvetlenül érintkező termékek (nedves törlőkendők, pelenkák, mosószerek) kiválasztásakor különös figyelmet kell fordítani arra, hogy csak az allergiára hajlamos, érzékeny bőrre ideális termékeket válasszuk.

Pelenkakiütés

A pelenkakiütést általában a bőr vizelettel vagy széklettel való túl hosszú ideig tartó érintkezése okozza. Vörös foltok megjelenése jellemzi, a bőr fájdalmas és forró tapintásúvá válhat. Folyadékkal töltött pattanások vagy hólyagok is megjelenhetnek.

Hogyan kell gondoskodni a baba bőréről ebben az időben?

A pelenkával érintett bőrterület ápolásának az alapos tisztításból kell állnia. A pelenka cseréjekor az a legjobb megoldás, ha langyos vizet használ (esetleg egy kis szappant), majd alaposan megszárítja a bőrt. Ezen túlmenően, mielőtt friss pelenkát helyezne fel, a vöröses bőrfelületet vékony krémréteggel ajánlott védeni.

Ne feledje, hogy a bababőr megfelelő ápolása nemcsak a megfelelő krémek és mosószerek kiválasztásán alapul, hanem más, a bőrrel közvetlenül érintkező termékeken is. Az olyan termékek kiválasztásakor, mint a mosószerek, pelenkák vagy nedves törlőkendők, csak az érzékeny és biztonságos összetételűeket vegye számításba.

Mikor érdemes bőrpuhítót használni?

Az újszülött és a csecsemő bőre élettani folyamatok során fejlődik, és nem szabad rajta profilaktikus bőrpuhítókat alkalmazni, mert az úgynevezett bőrpórusok, azaz faggyúmirigyek, a verejtékmirigyek eltömődéséhez és hőszabályozási zavarhoz vezethet. Innen pedig már egyenes út vezet a további problémákhoz. A faggyúmirigyek eltömődése következtében gyermekkori seborrheás dermatitis, a csecsemők leggyakoribb bőrbetegsége alakulhat ki. Nem ajánlott tehát bőrpuhító szereket alkalmazni a bőrön, ha nincs ezekre utaló jel. Csak azon gyermekek jelentenek kivételt, akiknek a szülei allergiás betegségekben szenvednek, mint például az atópiás dermatitis, a bronchiás asztma, az allergiás rhinitis vagy az allergiás kötőhártya-gyulladás. Számukra nélkülözhetetlen a profilaktikus bőrpuhító szerek alkalmazása, azonban csak heti 2 alkalommal, megelőző jelleggel, az atópiás dermatitis gyermekkorban való kialakulásának elkerülése céljából.

A babákra jellemző bőrbetegségek megelőzése

A megfelelő ápolás elengedhetetlen a baba bőrének egészségéhez. Érdemes figyelmet fordítani a vele érintkező összes termék összetételére, a mosáshoz, és egyéb ápoláshoz használt kozmetikumokat is beleértve. Fontos figyelembe venni a mosószerekkel kapcsolatos ajánlásokat is. Miért szükséges ez? Mert a baba bőrének ápolásakor érdemes figyelni arra is, hogy mivel érintkezik, és mi okozhat irritációt számára. Ha belegondolunk abba, hogy a baba bőre közvetlenül érintkezik olyan mindennap használatos textíliákkal, mint a ruhák, takarók, pelenkák, egyértelmű, hogy ezeket is kizárólag gyermekbarát termékekkel kell mosni. A piacon szerencsére találunk mind olyan por, mind olyan folyadék állagú termékeket, melyek alkalmasak csecsemő és gyermekruhák mosására is. Ilyen például az első naptól alkalmazható Lovela Baby, és a Lovela Family, amely használata a család teljes ruhatárának mosására alkalmas. Formulájukat úgy fejlesztettük ki, hogy az gyengéd legyen a gyerekek bőréhez – így kevesebb tisztítószert, illatanyagot tartalmaznak. Ilyen típusú készítményeket 3 éves korig célszerű használni, azaz addig, amíg a bőr még fejlődő szakaszban van.

A cikk Dr. Lidia Ruszkowska "A finom bababőr titkai" c. írásán alapul, amely a "Gyermek fejlesztése és gondozása. A nagy és kis szívek ritmusában" és "A csecsemők leggyakoribb bőrbetegségei - mi okozza őket és hogyan kell kezelni őket?" c. e-bookokban jelent meg.

Kisbaba az anyja kezében fekszik az ágyon

Lovela Baby Tanácsok

Az alábbi információk hasznosak lehetnek az Ön számára