Újszülött fürdetése tabuk nélkül

Készüljön fel velünk újszülöttje első fürdésére!

Mikor szükséges megfürdetni egy újszülöttet?

A baba első fürdetése során nemcsak az a fontos, hogy hogyan, hanem az is, hogy mikor történik. A bőrgyógyászok és a neonatológusok azt javasolják, hogy az újszülött első fürdetésére legkorábban 24 órával a születés után kerüljön sor. Sőt, az sem baj, ha csak néhány nappal a világra jövetel után kerül erre sor, a legjobb pedig az, ha ez már otthon zajlik. Miért olyan fontos ez? Azért, mert a babát borító magzati folyadék valódi védőpajzsot jelent a bőrének. A WHO ajánlásai szerint a magzati folyadékot nem szabad lemosni vagy letörölni, mivel néhány napon belül magától fel fog szívódni.

Hogyan készítsük el az első fürdőt egy újszülött számára?

Most, hogy már tudjuk, mikor érdemes megfürdetni kisbabánkat, itt az ideje feltenni a következő kérdéseket, amelyek szintén gyakran felmerülnek a szülőkben. Hol célszerűbb a baba fürdetése – a szobában vagy a fürdőszobában? Ennek nincs különösebb jelentősége. Ami azonban fontos, hogy a helyiséget, ahol fürdetni fogjuk a gyermeket, 25 °C-ra fűtsük fel. A kádat stabil magasságban kell elhelyezni, így kényelmesen kivehetjük részünket a baba fürdetésében. A víz hőmérséklete legyen 37 ºC-os – amit fürdőhőmérővel vagy a könyökével tud ellenőrizni. Az első fürdésekhez csupán kis mennyiségű víz is elegendő, amivel meg tudjuk mosni a baba bőrét, és a vízben töltött idő ne legyen több 5-7 percnél.

Hogyan ápoljuk az újszülött bőrét fürdés után?

Az újszülöttet 2-3 naponta ajánlott fürdetni. Kezdetben nem szabad túlzásba vinnünk a fürdetést és az ápolást, adjunk időt a kicsi bőrének, hogy megszokja a külső környezetet, emiatt a baba bőre nem igényel puhító hatású készítményeket sem. Nem kell aggódni abban az esetben, ha néhány nap után a felső bőrréteg kisebb hámlása látható a lábakon vagy a törzs oldalán, emlékezzünk rá, hogy ez csak a bőr fiziológiai reakciója a vízi környezetről a levegőre való váltás miatt. A bőrszövet több napig hámlik, ez idő alatt nem szükséges megbolygatni, vagy piszkálni azt. A babát meg lehet fürdetni akkor is, ha még a köldökzsinórcsonk nem esett le. Fürdés után puha törülközővel tapogatva töröljük szárazra az újszülött bőrét, azonban fontos, hogy ne dörzsöljük. A köldökzsinórcsonk alapos szárítást igényel, érdemes pamut kendővel szárazra törölni. Ne használjon alkoholt, jódot, tárnicsot vagy más fertőtlenítőszert, mert az általános hittel ellentétben ezek meghosszabbítják a csonkról való leesés idejét.

Milyen gyakran érdemes fürdetnem a babámat?

Néhány közösen szerzett tapasztalatot követően a baba fürdetése már nem fog problémát okozni.

● A bőrgyógyászok és gyermekorvosok jelenlegi ajánlásai szerint néhány naponta, pl. heti kétszer tanácsos fürdetni a babát. A nap folyamán pedig érdemes többször megmosni a száját, a kezét és a pelenkával érintett területet.

● Ha azonban a csecsemőkor meleg évszakra esik, akkor ajánlatos a mindennapos fürdetés, de mosószerek használata nélkül.

Hogyan mosdassunk egy újszülöttet és egy csecsemőt?

Emulziók, szilárd vagy folyékony szappan, bőrápoló krém vagy szintetikus mosószerek? A döntés a szülőkön áll. Mielőtt azonban meghozzuk a döntést, érdemes tudni, hogy:

● Az emberi bőrszövet pH-ja 4,5 és 6,0 között van, és ez az a pH-érték, amely védi a bőrt a kórokozó mikroorganizmusok túlzott terjedésétől.

● A mosókészítmények két csoportra oszthatók - szappanokra és szintetikus mosószerekre. A szappanok mosási tulajdonságai a felületaktív anyagok jelenlététől függenek. Sajnos használatuk a lipoid köpeny kioldódását is okozhatja, ami túlzott bőrfeszültségben nyilvánulhat meg a fürdést követően. A szintetikus mosószerek azonban olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek nem oldják ki a lipidréteget. Érdemes megkeresni a szappan csomagolásán kötelezően feltüntetendő pH értéket – ami ideális esetben 5,5 értéket jelent.

Szem előtt tartva a bababőr megfelelő fejlődésének elősegítését, a mosószer kiválasztásakor érdemes figyelni arra, hogy az általunk alkalmazott készítményt – mosakodó emulzió, gél, szappan – egyértelműen az élet első napjaitól kezdődő bőrápolásra szánják-e.

A cikk Dr. Lidia Ruszkowska "A finom bababőr titkai" c. írásán alapul, amely a " Gyermek fejlődése és gondozása. Nagy és kis szívek ritmusában." e-book-ban található.

Nevető kisbabát fürdetik

Lovela Baby Tanácsok

Az alábbi információk hasznosak lehetnek az Ön számára