Biliztetés tabuk nélkül. Hogyan hagyjuk el a pelenkát eredményesen és stresszmentesen?

A bilizés egy mérföldkő a baba számára. Fedezd fel, hogyan lehet óvatosan és hatékonyan búcsút mondani a pelenkának.

Hogyan tudunk biliztetni egy gyereket?

Ha tudni szeretnéd, hogyan kell bilire szoktatni egy kétéves, hároméves vagy attól fiatalabb gyermeket ne feledd, hogy ez egy olyan folyamat, amely gyakorlása időigényes. A szakértők a járni vagy beszélni tanulással hasonlítják össze a bili használatának elsajátítását – ez egy igazi forradalom a baba számára. Minél nyugodtabb kezeljük felnőttként a bilire szoktatást, valószínűleg annál könnyebb folyamat lesz. Tartsuk szem előtt, hogy a szülői érzelmek ragályosak a gyermekre nézve, ezért légy türelmes, és ne gyakorolj nyomást sem magadra, sem pedig a gyerkőcre. Egy biztos: a baba megfelelő időben fog elbúcsúzni a pelenkától!

Kezdjük azzal, hogy ellenőrizzük, hogy babánk készen áll-e erre a kalandra.

Honnan tudod, hogy készen álltok a pelenka elhagyására?

Hagyjuk figyelmen kívül azt a tanácsot, hogy minél hamarabb történik a bilizés, annál jobb. A legújabb ajánlások szerint a gyermek fiziológiailag és érzelmileg kétéves kora körül (több hónapos ráhagyással) áll készen arra, hogy elhagyja a pelenkát. Mielőtt ezt elkezdenénk, először figyeljük meg, hogy a gyermek készen áll-e a pelenka elhagyására, azaz:

  • kommunikálja szükségleteit - nem csak a székletürítéssel kapcsolatosakat -, meg tudja mondani, ha éhes, álmos, enni akar,
  • képes egyedül levenni a ruha alsó részeit,

  • nagyobb a húgyhólyag kapacitása - a pelenka 2-3 órán keresztül száraz marad,

  • érdeklődik a wc iránt, tud hozzá kapcsolódó szavakat: pisi, kaki, pelenka stb.

  • tisztában van azzal a pillanattal, amikor ürít - mutatja a pelenkát, vagy akár a cseréjét is kéri.

Hogy kezdje a baba biliztetését?

A biliztetésnek különböző iskolái és módszerei vannak. Jelenleg a szakértők, köztük az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) gyermekközpontú megközelítést javasolnak, amely a gyermek igényeit helyezi előtérbe, és a fokozatos alkalmazkodást segíti elő. A pelenkázást felgyorsító módszereknek negatív hatásai lehetnek, például az egészségre nézve is, és szükségtelen stresszt okozhatnak mindkét félnek. A biliztetés egyik legnépszerűbb és legkíméletesebb módja a Brazelton módszer, amely 4 lépésből áll:

  1. Kezdjük azzal, hogy veszünk egy bilit, és megismertetjük azt a gyermekkel. Hagyjuk, hogy a gyerkőc maga válassza ki a modellt vagy a színt, de maradjunk a klasszikusoknál. A bilivel való játék vagy a lovaglás imitálása elvonja a baba figyelmét arról, hogy a bili valójában mire való, mi pedig ezt nem akarjuk. Válasszunk egy megfelelő méretű modellt, amelyen a gyermek kényelmesen ül. Fontos, hogy a bilin ülő baba lábai érintsék a talajt. Miután már otthon van az újonnan beszerzett bili, adjunk időt a gyermeknek, hogy megszokja – hadd mozgassa, üljön rá, játsszon a közelében.
  2. Ha a gyermek már megismerte a bilit, kezdjük el csupasz fenékkel ráültetni, például fürdés után, mielőtt felöltöztetjük. Ne erőltessük a hosszabb ülést vagy székelést, és ha úgy tűnik, hogy a baba stresszes, hagyjuk egy kicsit.

  3. Ha úgy látjuk, hogy a gyermek már hozzászokott a bilihez, elkezdhetjük a célzott szoktatást is. Amikor a kisgyermek a pelenkába ürít, vigyük a bili közelébe, és mutassuk meg, hogy a tartalmát a bilibe ürítjük. Idővel, ha olyan jelek tűnnek fel, amelyek arra utalnak, hogy a gyermek esetleg pisilni vagy kakilni szeretne, kezdjük el ráültetni a bilire.

  4. Néhány hét múlva már napközben is levehetjük a baba pelenkáját. Először néhány percig, majd fokozatosan növelve ezt az időt. Ha azt vesszük észre, hogy egyre ritkábban történnek “balesetek”, akkor próbáljunk meg pelenka nélkül elindulni rövid sétákra.

Hogyan biliztessük céltudatosan a babát - tanácsok

Függetlenül attól, hogy a baba hány éves korában kezdjük el a biliztetést, és milyen megoldásokat választunk, emlékezzünk néhány tippre:

  • A biliztetés során ügyeljünk arra, hogy a gyermek étrendje rostban gazdag legyen.
  • Ne nyilatkozzunk a széklet szagáról, megjelenéséről, ne mutassuk meg a gyermeknek, hogy ez szégyellnivaló. A szégyenkezés szükségletek visszatartásához vezethet.

  • Ha ezen idő alatt bármilyen változás történik a gyermek életében (pl. költözés, betegség), akkor a bilizés nehézkes lehet. Fogadjuk ezt el, és térjünk vissza a pelenkákhoz. Lehetőség szerint ütemezzük be a bilizést a gyermek életének egy nyugodt időszakára.

  • Nyugodtan beszélgessünk a gyermekkel a biliről, a WC-ről és a kapcsolódó tevékenységekről. A gyerekek utánzás útján tanulnak, és arra fognak törekedni, hogy ugyanazt tegyék, mint szüleik és testvéreik.

  • Ne alkalmazzunk büntetést vagy jutalmazást a fejlődésért. A vécéhasználat természetes dolog, ezért nem szabad elégtétellel vagy stresszel társulnia. A megszégyenítés is büntetés, ezért ehelyett inkább támogassuk a babát.

  • Hasznosak lehetnek a kedvenc karaktereket tartalmazó könyvek. A legtöbb népszerű sorozatban található olyan szekció, amely a bili témának van szentelve.

  • Kényelmesebb lesz nyáron bilihez szoktatni a babát, amikor kevesebb ruhát hord.

  • A legtöbb csecsemőnek néhány hónapra van szüksége a bilizés megszokásához, de balesetek még ezt követően is történhetnek.

Milyen kockázatokkal járhat a túl korai biliztetés?

Ha babája még nem áll készen arra, hogy búcsút mondjon a pelenkáknak, akkor a bilizés nemcsak frusztráló, hanem eredménytelen is lehet a számára. Sajnos a túl korai váltás is negatívan befolyásolhatja a kisgyermek egészségét a jelenre és a jövőre nézve egyaránt. Ha egy gyereket akkor helyeznek bilire, amikor még nem tudja kontrollálni a záróizmát, akkor a szüleinek való megfelelésre fog törekedni, ami megerősítheti a székletürítés rossz mintáit. A húgyhólyag túlzott nyomása a medencefenék izomzatának fokozott feszültségét is okozhatja, és ez a jövőben inkontinencia- és fertőzési problémákhoz vezethet. A kiválasztással kapcsolatos problémák pedig igen kellemetlenek, éppen ezért lelki terhet is jelenthetnek.

Hogyan hagyjuk el a pelenkát éjszakára? 

Míg nappal könnyebb megelőzni a baleseteket, addig az éjszakai bilizés sok aggályt vethet fel. Tanácsaink, melyekkel megkönnyíthetjük a dolgot:

  • Lefekvés előtt legalább egy órával ne adjunk sok folyadékot a gyermeknek.
  • Lefekvés előtt ügyeljünk rá, hogy a gyermek elmenjen a WC-re.

  • Ha a gyerkőc rendszeresen felébred éjszaka, akkor kihasználva az alkalmat bilire ültethetjük.

  • Helyezzük a bilit az ágy mellé, hogy a gyermek könnyen tudja azt használni.

  • Vértezzük fel magunkat még egy adag türelemmel, és rögzítsünk vízálló réteget a matracra. A baba éjszakai bilire szoktatása eltarthat néhány hónapig, de ez teljesen természetes.

Mennyi ideig tart egy baba pelenkáról való leszoktatása?

Ahogy az sejthető volt, erre a kérdésre nincs határozott válasz. Ha azonban akkor kezdjük el, amikor a baba már készen áll, jó eséllyel rövid és mindkét fél számára elégedettséggel telt lesz a folyamat. Ne feledjük azonban, hogy ha babánknak tovább tart a bili és WC használat megtanulása társaihoz képest, az sem tudható be senki hibájának vagy kudarcának. Végeredményben úgyis a baba dönti el, hogy mikor alkalmas búcsút venni a pelenkától. A biliztetés nem egy verseny, hanem a gyermek fejlődésének természetes szakasza, amelyben az a szerepünk, hogy gyermekünket biztonságosan és nyugodtan átsegítsük ezen az időszakon.

Forrás:

https://mataja.pl/2015/03/jak-odpieluchowac-dziecko-podstawowe-metody-i-wskazowki/

https://www.hellozdrowie.pl/czym-skutkuje-zbyt-wczesne-odpieluchowie-dziecka-wyjasnia-pani-fizjotrener/

https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/kiedy-i-jak-odpieluchowac-dziecko-czyli-pozegnanie-z-pampersami,792.html

Lovela Baby Tanácsok

Az alábbi információk hasznosak lehetnek az Ön számára