Küldetés: a baba első ruhatára. Hány ruhára van szüksége egy újszülöttnek?
A "hány ruhát vegyünk egy újszülöttnek" szlogen alatt folytatott beszélgetések sok fórumon jelen vannak, és gyakran okoznak álmatlan éjszakákat a leendő szülőknek. Alkalmazd tippjeinket és tudd meg mit érdemes vásárolni, hogyan célszerű felöltöztetni otthonra és egy sétához az újszülöttet.
Hány kisruhát érdemes vásárolni szülés előtt?
Már az elején megnyugtatunk: nagy valószínűséggel nem fogysz ki a babaruhákból. A kisbabák számára egyik leggyakrabban választott ajándék a rugdalózó és a póló, vészhelyzet esetén pedig azonnal megvásárolhatók plusz ruhák is. Érdemes azonban egy alap ruhatárat előkészíteni, hogy szülés után csak a babádra és magadra kelljen koncentrálni.
Kezdjünk az 56-os méretű ruhákkal. Hány ruhát vásároljunk ebből a méretből? Egy adott ruhatípusból elegendő néhány darab, mert a babák gyorsan nőnek. Legjobb, ha a kelengyében 56-os és 62-es méretű ruhák is megjelennek. Rá fogsz jönni, hogy sajnos a méretezés nem azonos a felnőtt ruhákéval. A méret kiválasztásánál a gyermek várható súlyára vonatkozó információk is segítségedre lesznek, amelyeket az orvostól kapsz. Ha koraszülöttet vársz, javasolt 48-52-es méretű ruhák vásárlása.
Kelengyék újszülötteknek - kisruha lista. Hány darabot érdemes vásárolni?
- Body - 10-12 darab.
Ez a babaruházat alapja. Válasszunk patentos vagy elől cipzáras darabokat, amelyekkel a legkönnyebb az öltöztetés. Kisnadrág vagy leggings - 8-10 darab.
A bodyval együtt egy szettet alkotnak. Vásároljunk puha derékpánttal rendelkezőket, lehetőleg gumiszalag nélkül.Rugdalózók - 8-10 darab.
Válasszunk olyanokat, amelyek elől teljes hosszukban cipzárosak, vagy patent található rajtuk a lábszárnál. Pizsamának is remekül használhatók, de sétáláshoz is alkalmas lehet, ha vásárolsz pár melegebb darabot is.Dzsekik - 6-8 darab.
Elől cipzározható darabok kiegészítő rétegként a testen.Sapka - 2-3 darab (szezontól függően).
Zokni - 6-8 pár.
Hogyan válasszunk ruhát egy újszülöttnek? Mit nem érdemes megvenni?
- Válasszunk természetes anyagokból, például pamutból vagy bambuszból készült ruhákat. Ellenőrizzük azt is, hogy a ruha rendelkezik-e OEKO-TEX STANDARD 100 tanúsítvánnyal.
Újszülött ruhák vásárlásakor képzeljük el, hogy a fekvő gyerek jól érzi-e benne magát. Kerüljük a ruha hátulján elhelyezett patentokat és a szűk, feszes derékpántot. Az élet első hónapjaiban a pólók és a kisruhák nem túl praktikusak.
Válasszunk puha anyagokat, felesleges díszítések, masni vagy rögzítőelemek nélkül, amelyek kellemetlenek lehetnek egy kisbaba számára.
Érdemes megkérdezni a családot és a barátokat, hogy van-e valakinek használt gyermekruhája, amit szívesen tovább is adna. A használt ruhák előnye, hogy a sok mosás után már puhák és kényelmesek.
Ne feledjük, hogy egy kisgyermek gyorsan nő egyik méretből a másikba, ezért jobb, ha autósülésbe, matracba vagy hálózsákba fektetünk be, mint felesleges ruhákba.
Minden ruhát - pólót, rugdalózót, nadrágot, sapkát - hipoallergén, bőrgyógyászatilag tesztelt készítménnyel mossunk, mint például Lovela Baby fehér vagy színes ruhákhoz alkalmas mosószerei.
Az első néhány hónapban a babaruhákat vasalni is javasolt.
Hogyan öltöztessünk egy újszülöttet otthon?
Az újdonsült szülők gyakran tanácstalanok, vajon hány réteg ruha szükséges egy újszülött számára. Az alapvető szabály, amely otthon és kültéren is működik az az, hogy a babát egy réteggel melegebben kell öltöztetni, mint saját magunkat. Ne feledjük azonban, hogy ez a még nem mozgó gyermekre vonatkozik, és az optimális hőmérsékleten működik. Példa lehet egy viseletre a body, puha kis nadrág, a zokni és egy kisebb kardigán. Kényelmes viselet lehet azonban a body egy nadrággal, amely a lábakat is fedi. Érdemes tudni, hogy az újszülöttek és csecsemők hőszabályozása még nem alakult ki teljesen, ami azt jelenti, hogy külső segítségre van szükségük a megfelelő testhőmérséklet fenntartásához. Ha nem vagyunk abban biztosak, hogy vajon a kicsinek túl hideg vagy túl meleg van-e, érintsük meg a tarkóját. Amikor meleg és izzadt, akkor távolítsunk el egy réteget róla, ha azonban hűvös, akkor öltöztessük melegebben a babát. Ne feledjük, hogy a hideg lábak vagy kezek ez esetben nem jelző tényezők. Sőt, az a gyermek, aki kellemetlen hőmérsékletet észlel, valószínűleg tudatni fogja ezt a szülőkkel, és gyorsan meg fogunk tanulni olvasni a jelekből.
Hogyan öltöztessük az újszülöttet alváshoz?
A téma, hogy hány ruhára van szüksége egy újszülöttnek alváskor, sok kérdést vet fel. A szülők gyakran attól tartanak, hogy a baba megfázik, illetve, hogy a nem megfelelő ruházat befolyásolja a gyermek alvásának minőségét. Kezdjük azzal, hogy biztosítsuk az optimális hőmérsékletet a hálószobában, azaz körülbelül 18-22 fokot. Ha ez a hőmérséklet adott, és nem koraszülött az újszülöttünk, nem szükséges éjszakára sapka. A gyermek számára kényelmes pizsamák lehetnek például a bodyk és nadrágok, valamint a hőmérséklettől és az évszaktól függően könnyű takaró vagy hálózsák. Kulcsfontosságú a biztonság, ezért ne takarjuk be a babát olyan paplannal, amely alvás közben eltakarhatja az arcát és megnehezítheti a légzését. Jó megoldás lehet hálózsák vagy pólya használata.
Hogyan öltöztessük fel a gyereket sétához?
Ne felejtsük el a még egy rétegre vonatkozó szabályt, különösen, ha a gyermek még nem kezdett el mozogni. Az időjárástól függően akár úgy is öltöztethetjük kisbabánkat, mint saját magunkat, és további réteget adhatunk rá, akár egy takaró, pelenka, vagy hálózsák segítségével. Vegyük figyelembe, hogy maga a babakocsi is védi a gyermeket a széltől, aminek köszönhetően magasabb lesz a hőmérséklet a babakocsiban.
A túlmelegedés következményei nagyobb rizikóval járnak, mint a kihűlés, ezért, ha nagyon bizonytalanok vagyunk, jobb egy kicsit könnyedebben öltöztetni a gyermeket. Ha kétségek merülnének fel arra vonatkozóan, hogy a baba fázik-e, jusson eszünkbe ellenőrizni a nyak hőmérsékletét. A csecsemők nem tudnak még igazán izzadni, ezért a kimelegedés nagyon veszélyes lehet számukra, hiszen az immunitásukat is gyengíti, ez pedig gyakran fertőzésekhez vezet.
Hogyan öltöztessük fel a gyereket télen?
Ha a gyermek télen születik, vegyük fel a listára:
- meleg overál
sapka, kesztyű, sál vagy kendő
melegebb ruhák azokra a napokra, amikor nem visel rugdalózót, pl. bélelt nadrág, pulóver, melegítő nadrág
vízhatlan, bélelt cipőcske vagy melegebb zokni
Ezeken kívül hasznos beszerezni egy hálózsákot a babakocsihoz, egy plusz takarót és egy lepedőt az autósüléshez. Téli sétákhoz tekerjük a babát takaróba, és ne feledjük az alapvető szabályokat – a babán mindig legyen egy plusz réteg, és ellenőrizzük a tarkó hőmérsékletét. A gyermek bőrével érintkező ruhák mindig természetes és szellős anyagokból készüljenek (fagyos napokon például a merinó gyapjúból készült termoaktív alsónemű is jól alkalmazható). A fekvő baba a legkényelmesebben egy lábakat is fedő rugdalózóban érzi magát.
Hogyan öltöztessük fel a gyereket nyáron?
Ha nyárra várod a babádat és kíváncsi vagy, hogy vajon hány ruhát szükséges vásárolni az újszülöttnek akkor a jó hír az, hogy kevesebbet, mint a "téli" gyerekek szüleinek. Vegyünk több rövid ujjú bodyt és kis nadrágot a bevásárlólistára. Hasznosak lesznek a pamut és bambusz pelenkák is, amelyekkel enyhén betakarhatod babádat egy meleg napon vagy éjszakán. Nyáron felejtsük el az egy réteges szabályt, és mindenekelőtt ügyeljünk arra, hogy babánk ne melegedjen ki. A forró napokon a legjobb viselet a body, a nadrág vagy akár csak egy pelenka lesz otthon. Séta közben elsődleges, hogy megvédjük a napsugárzástól kisbabánkat napkrémmel és babakocsira erősített napernyővel. Soha ne takarjuk le a babakocsit pelenkával, mert túlmelegedhet alatta a baba. A hidegebb napokon jól jöhet egy pamut pulóver, ami kényelmesen cipzározható az időjárás változásához alkalmazkodva.
Elsőre ezek a szabályok bonyolultnak tűnhetnek, de gyorsan megszokod majd őket és tökéletesen fogod tudni, hogy hogyan kell felöltöztetni a gyereket nyáron és télen. Kétségek esetén bízz a megérzéseidben, és figyeld gyermeked jelzéseit.
Forrás:
https://badaniaprenatalne.pl/niemowle/jak-ubierac-niemowle/
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52403,jak-ubierac-male-dziecko