A finom bababőr titkai
Hogyan ápold gondosan az újszülöttek és a csecsemők bőrét?
Igényes bababőr
A gyermek születése rendkívüli esemény minden szülő számára. Nem meglepő, hogy az első naptól kezdve a baba válik az univerzum középpontjává, és a szülő egyre csak a legjobbat próbálja nyújtani gyermekének. A látszattal ellentétben ez nem egyszerű feladat, hiszen a fiatal szülőkben rengeteg kérdés és kétség merül fel a bőr ápolásával kapcsolatos kérdéseken át a fejlesztés témájáig terjedően. Habár igaz, hogy minden gyerek más, és minden szülői lét egy hullámvölgyekkel teli út, érdemes tudni, hogyan lehet felkészülni erre. A siker kulcsa a tájékozottság - babaápolás esetén - a bababőr szükségleteinek ismerete.
Idézzük fel a legfontosabb tudnivalókat:
A gyermek bőre 3 éves koráig még fejlődés alatt áll.
Az újszülött hámrétege 5-ször vékonyabb, mint egy felnőtté, ezért nem képez teljes védőgátat a szervezet számára.
A kisgyermek bőre áteresztőbb, mint egy felnőtté, ezért sokkal könnyebben irritálódik.
A baba bőrén lévő hidrolipid réteg nagyon vékony és gyengébb védőképességgel rendelkezik.
Fürdés és az azt követő bőrápolás – lépésről lépésre
- Egy újszülöttet 2-3 naponta ajánlott fürdetni. Kezdetben nem szabad túlzásba esni a bőrápolással és a kozmetikumokkal, időt adva így a bőrnek, hogy megszokja a külső környezetet.
Az első fürdéseknél a baba bőrének lemosásához elegendő egy kis víz. A fürdővíz ideális hőmérséklete 37ºC, melyben legfeljebb 5-7 percig tartózkodjon a kisgyermek.
Fürdés után a baba bőrét meg kell szárítani – a legjobb, ha puha törülközővel óvatosan körbetekerjük a gyermek testét.
A pelenkával érintett bőrfelület ápolásakor nem szabad elfelejteni, hogy ezen a területen a bőr szennyeződéseknek van kitéve, nem jut levegőhöz, mosáskor és letörléskor irritációra hajlamos. A pelenka cseréjekor érdemes 5-10 percig lélegezni hagyni a bőrt.
Ha a baba pelenkázás közben bepisil, elegendő egy száraz vattakoronggal, tapogató mozdulatokkal megszárítani a bőrt. Kaki esetén a bőrt mindig vizes vattakoronggal vagy közvetlenül vízzel lemosva tisztítjuk meg. Nedves törlőkendőhöz is nyúlhatunk, de érdemes olyat választani, amely 99%-ban vizet tartalmaz.
Pelenkázáskor javasolt védőkenőccsel vagy krémmel bekenni a bőrt, és 3 hónapos kor után ez napi 2-3 alkalomra csökkenthető.
A legtöbb baba bőre nem igényli minden fürdés után a krém vagy testápoló alkalmazását. A legjobb megoldás a gyermek igényeiről szóló orvosi konzultáció.
Bababőr védelme a nappal és a hideggel szemben
Az egészséges bőr nem igényel bőrpuhító készítményeket. Kedvezőtlen időjárási körülmények között azonban érdemes segítséghez nyúlni, hogy megóvjuk a bőrt a külső tényezők negatív hatásaitól. Télen, amikor a hőmérséklet 0°C alá süllyed, a tervezett séta előtt 15 perccel az arcbőrt fagy- és szélvédő készítménnyel javasolt bekenni, utána pedig a felesleget nedves vattakoronggal kell lemosni. Nyáron érdemes fényvédővel készülni, mely kiválasztásánál figyeljünk a csomagoláson található utasításokra arra vonatkozóan, hogy hány éves kortól használható a készítmény, és hány óránként kell újra bekenni a bőrt. Függetlenül attól, hogy melyik krémet választjuk, a tervezett indulás előtt körülbelül 15 perccel vigyük azt fel a bőrre, hogy megfelelően felszívódjon.
Biztonságos fürdőzés
Egyes babák szeretnek a vízben lenni, és a fürdés nagyszerű játékformát jelent számukra, valamint egy lefekvés előtti rituálé, amely hozzá tartozik a napi rendszerhez. Ha hozzászoktatjuk a gyereket a napi fürdéshez, akkor már nem fog könnyen lemondani róla. Érdemes azonban kerülni a baba testének napi szintű kozmetikumokkal – emulziók vagy szappanok – történő mosását, és csak víz használatára korlátozni magunkat, ami szintén megtisztítja a bőrt és örömteli pillanatokat biztosít.
Mit érdemes megjegyezni, hogy a fürdőzés biztonságos legyen a bőr számára?
- A mosakodó készítmények esetében érdemes azokat választani, amelyek pH-értéke 5,5, és egyértelműen szerepel rajtuk, hogy gyerekeknek ajánlott termékek.
A választott készítmény - emulzió, gél vagy szappan - formulája egyéni komfortérzettől függ, ami fontos, hogy a termék megfeleljen a fenti kritériumoknak.
Javasolt hanyagolni a szivacsok és törlőkendők használatát, mivel ezek nem higiénikusak, ideális élőhelyet jelentenek a penésznek és a gombának.
A fürdőjátékok - melyeket rendszeresen leforrázni és cserélni szükséges - ideális élőhelyet jelentenek a baktériumoknak, akárcsak a fent említett mosdókendők.
A hajmosáshoz csak egy gyermekek számára tervezett fürdőemulzióra vagy egy finom samponra van szükség, amelynek kíméletes formulája van, és nem irritálja a szemet.
Az allergiás és érzékeny bőr tünetei
Ha a bababőr megfelelő és kíméletes ápolása ellenére is irritációt észlelünk, érdemes orvoshoz fordulni. Tünetek, amelyekre figyelni kell:
- Ha csapvízzel, szappannal vagy krémmel való érintkezést követően bőrpírt, viszketést észlelünk, feltételezhetjük, hogy a gyermek bőre érzékeny.
Egyes ruhák alapanyagai, különösen azok, amelyek sötét színűek és/vagy nem tiszta pamutból készültek, erythema-reakciókat okozhatnak, kifejezetten az érzékeny bőrön.
A bőrelváltozásokat, például kiütést, viszketést, bőrpírt, papulákat vagy pustulákat okozhat kontaktallergia, amely akkor jelentkezik, ha a bőr allergénnel érintkezik.
Emésztőrendszeri problémák – a gyermek ételallergiájának tünetei lehetnek: hasi fájdalom, hasmenés, regurgitáció, hányás, vér és/vagy nyálka a székletben, székrekedés. Ezek eredményeként a baba nehezebben hízik.
Gyakori légúti fertőzések légszomj és elzáródások, krónikus orrfolyás formájában jelentkezhetnek.
Ne feledd! Ha a gyermek bőrének állapota bármilyen szinten aggasztó, mindig fordulj segítségért egy orvoshoz, aki diagnosztizálja vagy kizárja az allergiát.
Bababőr ápolása és a ruhák
Annak érdekében, hogy a babánknak szánt ruhák ne irritálják a bőrét, érdemes betartani néhány tippet:
- Válasszunk tiszta pamutból vagy GOTS-tanúsítvánnyal rendelkező antiallergén anyagokból készült ruhákat.
Az első viselés előtt nemcsak higiéniai, hanem mindenekelőtt egészségügyi okokból is rendkívül fontos a ruhák kimosása, hiszen nem csak a port, szennyeződést vagy vegyszereket távolítjuk el róla, hanem az atkákat és mikroorganizmusokat is. Ezen kívül az új ruhák gyakran tartalmaznak potenciálisan irritáló vegyszereket is.
Moss magas hőmérsékleten (a címkén feltüntetett módon), öblítsd ki kétszer a ruhákat, és ha gyermekednek érzékeny a bőre, viselés előtt ne feledd kivasalni a kisruhákat.
Maradjunk a világos színű ruháknál, a sötétebb szövetek festékkel telítettebbek lehetnek, ezen felül pedig a túlzott mennyiségű dekoráció, masni stb. is elhanyagolandó a gyerekruhákon, hiszen ezek irritálhatják a bőrt.
Gyermekruhák mosásához válasszunk olyan termékeket, amelyek az élet első napjától kezdve alkalmazhatók. Ügyeljünk az összetételre - a biztonságos mosószer allergénektől, színezékektől és optikai fehérítőktől mentes. A Lovela Baby termékcsalád nemcsak hipoallergén és biztonságos a baba bőrére nézve, hanem átfogó bőrgyógyászati
teszteken is átesett és a Magyar Védőnők Egyesületének ajánlását is kiérdemelte. - A babával egy háztartásban élők ruháinak mosásához is bátran használhatod a Lovela Baby termékcsalád termékeit.
Mikor kezdheted hozzászoktatni gyermekedet a "felnőtt" kozmetikumokhoz, mosószerekhez?
A bőr esetében nem beszélhetünk szoktatásról, mivel a "felnőtteknek készített” mosógélek vagy mosóporok megjelenése a gyermek ápolásában közvetlen kiütések, bőrszárazság, bőrpír, viszketés kiváltó okai lehetnek. Ne feledd, hogy a gyermek bőre 3 éves korig fejlődik, és ez idő alatt még nem rendelkezik teljesen kifejlett védőfunkciókkal, így hajlamosabb az irritációra. Ezért nagyon fontos, hogy az újszülöttek és csecsemők számára olyan kozmetikumokat és mosószereket válasszunk, amelyek már életük első napjaitól kezdve biztonságosak. Az ideális készítménynek finom, hipoallergén összetételűnek kell lennie, biztonságos jellegét bőrgyógyászati
A cikk Dr. Lidia Ruszkowska írásain alapul a „Gyermekfejlesztés és gondozás. Kis és nagy szívek ritmusában.” című e-könyvből.