A csecsemők és kisgyermekek leggyakoribb allergiás tünetei
Mire utal a kiütés egy csecsemőn?
A baba bőre nagyon érzékeny, és hajlamos az irritációra. Olyan dolgokra is reagálhat, amelyek egy felnőtt számára nem okoznak tüneteket és mindennapos használati cikkek, mint például az illatos szappan, kozmetikumok, mosópor. Az irritáció bőrkiütések, bőrpír, pattanások, hólyagok formájában is megjelenhet a baba testén. Az érzékeny bőr azonban nem feltétlenül jelent allergiát is. Az előbbi esetében a reakció szinte azonnal megjelenik az irritáló anyaggal való érintkezés után, míg allergia esetén a tünetek akár több óra, vagy néhány nap elteltével jelennek csupán meg. A bőrreakciók leggyakrabban élelmiszer- vagy bőrallergiát jelentenek, de nem minden esetben utalnak érzékenységre, hiszen például a vírusos betegségek is okozhatnak hasonló tüneteket. Ha bizonytalan a kiütés okában, forduljon gyermekorvoshoz.
Bőrallergia gyermekeknél
Az élelmiszer-allergia mellett ez a leggyakoribb allergia típus a gyermekeknél. A szülők mindent megpróbálnak biztonságossá tenni, ami közvetlenül érintkezik a baba bőrével, de sajnos rendkívül könnyű ingerelni egy apró baba bőrét. Nézzük meg, hogy például a ruházat hogyan hathat a csecsemő bőrére. Kiváltó okok között szerepelhetnek:
● az anyag, amelyből a ruházat készült,
● a festéshez használt színezékek, amelyek nem hatolnak be mélyen a szálakba, és közvetlenül érintkeznek a bőrrel,
● a gyártók által a ruhák penész elleni védelmére, a színek tartósságának meghosszabbítására vagy a gyűrődés megelőzésére használt vegyi anyagok,
● a testtel érintkező fémelemek, például cipzárak vagy csattok - különösen a nikkelből, krómból és gumiból készültek, amelyek latexet tartalmaznak, könnyedén gyulladást okozhatnak,
● Az irritáció vagy allergia gyakran a nem megfelelő mosószerek használatából is eredhet.
Ételallergia a tejjel táplált csecsemőknél
A szoptatást 1 éves korig ajánlott folytatni, míg 4-6 hónapos korig kizárólag szoptatás javasolt – hiszen csak a 6. hónap után kezd kialakulni a gyomor- és bélnyálkahártya. A szoptatás különösen ajánlott az allergiás, vagy az allergia kockázatának kitett gyermekek számára (azaz azoknak, akiknek szülője vagy testvére allergiás).
A csecsemők élelmiszer-allergiájának tünetei:
● bőr: csalánkiütés, duzzanat, viszketés, papuláris elváltozások; gyakran a száj körül helyezkednek el,
● a légzőrendszer részéről: krónikus köhögés, visszatérő garatgyulladás, vizes orrfolyás.
● az emésztőrendszer részéről: hasi fájdalom, hasmenés, reflux, hányás, vér és / vagy nyálka a székletben, székrekedés,
● Egyéb: görcsök, alvászavar, láz.
Ha szoptat, és allergiás tüneteket észlelt a babánál, forduljon orvoshoz. Javasoljuk, hogy távolítsa el a legerősebb allergéneket az étrendjéből, azaz: tej és tejtermékek, tojás, citrusfélék, diófélék. Ha allergiát diagnosztizálnak a tejfehérjére, akkor teljesen el kell távolítania a marhahúst is az étrendjéből (marha- és borjúhús, tej, vaj, sajt). Sajnos a tejfehérje-allergia a csecsemők körében leggyakrabban előforduló allergia típus. Az eliminációs étrend a legjobb és legkíméletesebb módja annak, hogy a gyermeknél jelentkező allergiákat megszüntesse.
Ha nem tud vagy nem akar szoptatni, a babának megfelelő tápszert kell kapnia. Amennyiben viszont a baba allergiás a tejfehérjére, az orvos tejpótló keveréket ír elő, azaz egy úgynevezett hidrolizátumot. Ha gyermekének közeli családtagja (szülei vagy testvérei) bármilyen allergiás betegségben szenved, és a szoptatás nem lehetséges, profilaktikus hipoallergén keveréket kell kapnia (HA rövidítéssel jelölve) – az az úgynevezett alacsony hidrolízisű hidrolizátumot. A gyermek étrendjével kapcsolatos döntésekhez azonban minden esetben orvoshoz kell fordulnia.
Élelmiszerallergiák és az étrend bővítése
A 6. hónapot betöltött babák étrendjében rendszerint megjelennek az első szilárd ételek. Ha egy kisgyermek allergiás, étrendjét az orvos egyedileg határozza meg. Például az orvosi diagnózis szerint tehéntejre allergiás gyermekeknek nem ajánlott joghurtot, kefirt, túrót vagy tehéntejet adni 12 hónapos koruk előtt. Általában azonban nem jellemző, hogy egyéb új élelmiszerek bevezetését késleltetni kelljen a gyermekek étkezésében. Ne feledje, hogy az élelmiszer-allergia - ellentétben a kontaktallergiával - csak néhány perccel étkezés után okozhat tüneteket.
Kiemelt allergének, amelyeket óvatosan tanácsos bevezetni az étrendbe:
● húsleves
● kakaó
● csokoládé
● méz
● magvak
● halfélék
● citrusfélék
● bogyós gyümölcsök (málna, eper)
● paradicsom
● tojás
● zeller
● kis magvú gyümölcsök, pl. eper, málna
Ha bármelyik összetevő fogyasztását követően allergiás tünetek jelentkeznek gyermekénél, ne vezessen be újabb ételt, amíg a tünetek el nem múlnak. A legjobb megoldás, ha dokumentálja a dátumokat, amikor gyermeke új ételeket próbál ki, és mindig konzultál orvosával az étrendre vonatkozó döntésekről. Sajnos az érzékenység bármilyen életkorban kialakulhat, és az erős allergénnek nem minősülő termékek is okozhatnak allergiát.
https://www.lovela.pl/porady-loveli/alergie/objawy-alergii/
https://www.lovela.pl/porady-loveli/alergie/dieta-ma%C5%82ego-alergika/
https://www.lovela.pl/porady-loveli/alergie/dieta-niemowlaka-przy-alergiach/
A cikk Dr. Lidia Ruszkowska "A gyermek fejlesztése és gondozása. Nagy és kis szívek ritmusában." c. e-bookjában megjelent írásból származik.