Hogyan tudod biztonságosan felemelni, fordítani és hordozni kisbabád 3 hónapos koráig?
Hogyan emeljük fel a babát?
A baba biztonságérzetét befolyásolják az őt érintő mindennapos cselekvéseink. Érdemes ezeket lassan, nyugodtan végezni, figyelve a gyermek reakcióját, a gondozást a kisgyermek fejlődési szakaszához igazítva, hogy mindig jól érezze magát. Egy pici baba felvétele és lerakása esetén törekedni kell arra, hogy a testtartását a lehető legnagyobb mértékben segítsük, mert nem képes magától megbirkózni a gravitációs erővel. Különös figyelmet kell fordítani a fej megtámasztására, mivel gyors és ellenőrizetlen hátra irányuló mozgása megterhelő lehet a gyermek számára. A legjobb, ha a babát oldal irányban emeljük fel vagy fektetjük a földre – ekkor könnyebben tudja irányítani a testét. Kerülni kell azonban a kisgyermek gyakori felemelését és visszahelyezését a földre, mert a feje ekkor könnyebben hátra eshet.
Hogyan tartsunk a kezünkben egy kisbabát?
A gyermek első 3 hónapjában a szülővel való érintkezés, a testi közelség a legfontosabb. Megvalósíthatjuk ezt a gyerkőc magunkra, mellkasunkra vagy térdünkre fektetésével, valamint a gyermek hordozásával. Ezen időszak alatt a baba teste vízszintes irányban helyezkedjen el a talajhoz képest, mert gerince még nem áll készen a függőleges terhelésre. A gyermek háton hordozásakor érdemes megjegyezni, hogy a fej a törzs meghosszabbítása legyen, a kezek elöl helyezkedjenek el, a comb és a gyermek törzse közötti szög pedig körülbelül 90 fokos legyen. Egy másik előnyös és szimmetrikus pozíció a legfeljebb 3 hónapos gyermekek számára a hason hordás. Ez a pozíció hozzászoktatja a gyermeket a hason fekvő helyzethez, lehetővé teszi számára, hogy teljesen más szemszögből lássa a világot, mintha a hátára fektetve hordoznánk.
Ebben a helyzetben az előzőekhez hasonlóan fontos, hogy a gyermek feje a test vonalában helyezkedjen el, mindkét keze elöl legyen, és körülbelül 90 fokos szöget zárjon be a gyermek combja és a törzse.
Hogyan fordítsuk meg a babát pelenka- és ruhacsere esetén?
Már első naptól kezdve érdemes pelenkázás vagy átöltöztetés alkalmával is egyik oldalról a másikra, hátról hasra és hasról-hátra forgatni a babát. Ez lehetővé teszi, hogy ráérezzen a fej irányításához szükséges izmokra, elősegíti a szimmetria kialakulását és fejleszti az egyensúlyt. Hogyan lehet biztonságosan megfordítani a babát? Hüvelykujjainkat a lábai közé helyezzük, négy ujjunkat pedig a popsira. Behúzzuk a kisgyermek medencéjét, fordítjuk, és csak a medencéjénél fogva tartjuk a testét. Csak akkor segítünk, ha az oldalán fekvő baba nem mozdítja a kezét.