Hogyan büfiztessünk egy gyereket?
Meddig, milyen testhelyzetben és mit kell tenni, ha nem böfög a baba?
Miért büfiztesd a babát?
A böfögés szükséges és természetes tevékenység. Segíti a babát az etetés során lenyelt levegő felszabadításában. Kiemelten fontos a mohón evő, sok levegőt szívó, üveggel etetett gyerekek számára. A szoptatott babák böfögtetése gyakran elhanyagolható. Ha a babának nincs hasi problémája etetés után, akkor nem is szükséges. Ehhez hasonlóan éjszaka sem mindig indokolt a büfiztetés, ha a gyerek nyugodtan eszik és nem szív be túl sok levegőt. A büfizés segít megkímélni a babát a rossz közérzettől, és az olyan kellemetlenségektől mint a hányás, kólika, puffadás.
Hogyan büfiztessünk egy babát? Tanuljunk meg kényelmes testhelyzeteket.
- Szülő ölében
Például egy kisgyermeket az ölünkbe tehetünk úgy, hogy a feje magasabban legyen, mint a medencéje, a saját lábainkat pedig szét tudjuk úgy nyitni, hogy ne nyomjuk a baba pocakját. A gyerkőc testét nem függőlegesen, hanem a vízszintesnél valamivel meredekebb szögben érdemes tartani.
- Hason fektetve
A büfiztetés másik módja az, amikor a babát a karunkban tartjuk, hason fekvő helyzetben. Ekkor a gyermek teste kicsit közelebb kerülhet a függőleges pozícióhoz, feljebb emelve a felső testrészét.
- Vállra fektetve
A csecsemő büfiztetésének legnépszerűbb módja, ha a szülő a vállára fekteti. Ebben a helyzetben nem látjuk a gyermeket, és nem tudjuk teljesen kontrollálni a testhelyzetét, ennek ellenére néhány baba csak ebben a pózban képes büfizni. Érdemes észben tartani, hogy a gyermek testének nem függőlegesnek kell lennie, csak kissé meredekebb szögben javasolt elhelyezkednie a vízszintesnél.
Büfiző baba – Gyakran Ismételt Kérdések
Az újszülött mindig büfizik evés után?
Az újszülötteknek elméletileg minden etetés után böfögniük kell. Ha a baba nem büfizik, akkor nyugtalanná válhat, kényelmetlenül érezheti magát, és egy idő után visszahányhatja az étel egy részét. A gyakorlatban ez a gyerkőctől függ. Néha előfordulhat, hogy csak néhány perccel az etetés után büfizik, de az is lehet, hogy egyáltalán nem fog. Idővel megtanuljuk olvasni a baba jelzéseit, és az etetése is nyugodtabban fog zajlani.
A baba hátának megveregetése segít a böfögésben?
Jelenleg ez nem ajánlott. Sokkal jobb, ha a szülő gyengéden megveregeti a gyermek fenekét, masszírozza a hátát vagy a hasát.
Mi a teendő, ha a baba nem böfög?
Körülbelül 10 perc elteltével lefektetheti a babát az oldalára. Figyeld a babát – ha nyugtalan, finoman masszírozd át a hátát vagy a pocakját, és ha látod, hogy jól érzi magát, lehet, hogy ezúttal nem lesz szükség böfögtetésre.
Meddig kell böfögtetni a babát?
Körülbelül 6 hónapos koráig kell büfiztetni a gyermeket – ekkor már érettebb az emésztőrendszere, és egyszerűen már nem lesz szükség büfizésre.
A cikk Ewa Kowalczyk „A 0-3 hónapos gyermek fejlesztése és gondozása” című írása alapján készült a „Gyermek fejlesztése és gondozása. Kis és nagy szívek ritmusában.” című e-könyvből.